سنسور PT100

PT100

سنسور PT100

سنسور PT100 پر استفاده ترین مدل از مجموعه سنسورهای اهمی پلاتینیومی که با نام RTD شناخته می شوند که در برگه سنسور RTD به آن بیشتر پرداخته ایم. سنسورهای PT100 به اشتباه ترموکوپل PT100 نیز نامیده می شوند در حالی که عضوی از خانواده RTD بوده و ساختار آنها با ترموکوپل متفاوت است. دلیل این اشتباه بیشتر به این موضوع مربوط می شود که کارایی RTD ها و ترموکوپل ها تقریبا مشابه است و تفاوت اصلی در طرز کار این دو سنسور حرارتی نهفته است.

حروف PT در نام این سنسورها به دلیل استفاده از پلاتینیوم (با نام اختصاری Pt در جدول عناصر) است. عدد ۱۰۰ نشان دهنده این موضوع است که در صفر درجه سانتیگراد این سنسور ۱۰۰ اهم مقاومت دارد. بقیه اعضای این خانواده نیز به همین ترتیب نام گذاری شده اند پس سنسور PT1000 در صفر درجه ۱۰۰۰ اهم، سنسور PT500 در صفر درجه ۵۰۰ اهم مقاومت دارند. برای اطلاعات بیشتر در مورد تغییر مقدار مقاومت و دما جدول دقت / مقاومت PT100 و همچنین جدول دمایی PT100 را دانلود کنید.

PT100
PT100

طراحی سنسور PT100 و PT1000

در صنعت سنسورهای PT100 و … به صورت معمول برای سنجش حرارت تولیدی وسایل مختلف بکار گرفته شده و در بیشتر موارد داخل اتصالات سری و غلاف قرار دارند. اتصال الکتریکی سنسور PT100 درون اتصالات سری سنسور انجام می شود. در صنعت معمولا سنسورهای پی تی صد را به سه گروه کلی تقسیم میکنند به شکلی که هر کدام از این گروه ها دارای سه اندازه متفاوت یا سایز مختلف هستند. اسامی گروه ها همان جنسی است که از آن ساخته شده است ، بدین ترتیب داریم  :
• فیلمانی
• شیشه ای
• سرامیکی

بسته به نوع شرایط محیط و دمایی که آن محیط ها دارند و در نهایت شوک پذیری محصولات ، ممکن است هر کدام از این پی تی صد ها کاربرد بیشتری داشته باشد.  ابتدا غلاف فلزی را انتخاب میکنیم و سپس مغزی سنسور را داخل آن قرار میدهیم و در آخر به سیم یا وایر دلخواهمان متصل میسازیم. وایر ها یا سیم ها از قطر دو میلیمتر تا سی میلی متر امکان دارد که متغیر باشند و طولهای مختلفی داشته باشند که طبعا بسته به نیاز ما ممکن است کم یا زیاد شوند. . این سنسورها معمولا در دمای ۴۰۰ تا ۶۰۰ و ۸۰۰ درجه مورد استفاده قرار میگیرند چرا که دارای دقت دمایی بسیار بالایی هستند؛ بشکلی که قابلیت تشخیص تغییر های نیم درجه و حتی یک دهم درجه را دارا هستند.

کاربرد سنسور PT100 و PT1000

انتخاب سنسور از خانواده RTD (سنسورهای PT100 و …) بیشتر به نوع کاربر آن مربوط است. در صنایع تولیدی سنسورهای PT100 پرکاربردترین و معمولترین سنسور مقاومتی است. هرچند شرایط بسیاری وجود دارد که استفاده از سنسور PT1000 / PT50 و دیگر اعضای خانواده RTD معقول تر است. برای مثال سنسور PT1000 با ساختار سیمی دوتایی دارای مزایایی در برابر PT100 است زیرا با افزایش طول کابل مقدار خطای آن بسیار کمتر از سنسور PT100 است. همچنین در صورت استفاده از ترمومترهایی که از باتری به عنوان منبع تغذیه استفاده می کنند سنسور PT1000 می تواند اثر مثبتی روی بالانس انرژی کل سیستم بگذارد. با استفاده از این شیوه باتری ها طول عمر طولانی تری خواهند داشت و در کنار پایین آمدن هزینه ها شرایط نگهداری از کل سیستم را نیز راحت تر خواهد شد.

 

دیتاشیت های پیوست مطلب:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

Translate »